27 marzec

piątek, 27 marca 2015 Zofia Kolwicz IIe, Małgorzata Bundyra-Warańska Aktualności szkoły

Teatr jest po to, by wszystko było inne niż dotąd…


Uczniowie, którzy w piątek 27 marca 2015 rozpoczynali naukę o ósmej rano w Gimnazjum w Suchym Lesie byli bardzo zaskoczeni. Okazało się, że lekcje poprowadzili Napoleon, Maria Curie-Skłodowska, Maria Antonina, Czarownica, Telimena, Królowa i wiele innych postaci ubranych w zachwycające stroje teatralne. Byli to nauczyciele Gimnazjum im. Jana Pawła II w Suchym Lesie, którzy tak postanowi uczcić Dzień Teatru.

Kolorowy pochód poruszających się korytarzami Gimnazjum w takt muzyki barokowej pedagogów zadziwił każdego. Uczniowie reagowali spontanicznie – nie mogli powstrzymać się od oklasków, okrzyków radości i zachwytu. Byli roześmiani, rozbawieni i oczywiście zaskoczeni.

Lekcje tego dnia były wyjątkowe – z przyjemnością obserwowało się Panią od chemii w pięknej czerwonej kreacji damy z epoki baroku, Dyrektora w roli Napoleona czy panią od fizyki jako Marię Curie-Skłodowską. Na języku polskim uczniowie rozmawiali o Dionizosie i wybrali się w wirtualną podróż do Grecji, aby przypomnieć sobie, gdzie i w jaki sposób narodził się teatr.

Uczniowie należący do szkolnego koła teatralnego także przygotowali mnóstwo wspaniałych niespodzianek. W każdej klasie odbywały się krótkie, bardzo ciekawe przedstawienia. Gimnazjaliści mieli okazję zobaczyć profesjonalnie wręcz odegrane jednoaktówki Sławomira Mrożka czy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Młodzi aktorzy wykazali się dużym zaangażowaniem i pomysłowością, a przede wszystkim zaprezentowali swoje sceniczne talenty. Przedstawienia bardzo podobały się widzom, a także samym aktorom, którzy, jak było widać, czerpali z nich ogromną frajdę.
Podczas przerwy śniadaniowej nauczyciele prezentowali raz jeszcze swoje przebrania na szkolnej auli. Uczniowie mogli podziwiać wspaniałe stroje spacerujących, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.

Niektórzy uczniowie mieli również okazję przymierzenia teatralnych strojów, gdy zdjęli je nauczyciele. Było to dla nich zapewne bardzo ciekawe doświadczenie, choć, jak mówili, stroje były ciężkie i niezbyt wygodne. Jednakże widok pięknych dam czy przystojnych staropolskich szlachciców siedzących w ławkach i uczących się… polskiego – był niepowtarzalny.

Pomysłodawczyniami tak wyjątkowych obchodów Dnia Teatru były nauczycielki: Małgorzata Bundyra-Warańska, Magdalena Grzybek, Monika Maćkowiak i s. Anna Tarnowska. Zarówno pomysł strojów teatralnych, jak i krótkie scenki odgrywane podczas lekcji wywarły na uczniach ogromne wrażenie. Okazało się, że nauczyciele potrafią stworzyć niepowtarzalną atmosferę i pokazać uczniom, że sami są zgranym gronem, które nie zawsze musi być poważne i wymagające. Fascynujące było to, że w tym wyjątkowym dniu każdy mógł poczuć się częścią teatru. Był to czas, kiedy można było na chwilę odbiec od rzeczywistości i przenieść się do zupełnie innego świata. Z całą pewnością nikt nie pozostał obojętny tego dnia na … teatr i od tego dnia "wszystko będzie inne niż dotąd".