11 marzec

poniedziałek, 11 marca 2019 Małgorzata Bundyra - Warańska, Jakub Rybicki Aktualności Rady Rodziców

Podróżować to żyć

W dniach 8 i 9 marca Szkołę Podstawową nr 2 im. Jana Pawła II odwiedził – na zaproszenie Rady Rodziców – wyjątkowy gość – Jakub Rybicki (www.jakubrybicki.pl). Niewątpliwie jego życie jest wielką podróżą po świecie, w której od czasu do czasu wpada do Polski na kilka noclegów. Pan Jakub to ekspert od krajów byłego ZSRR, miłośnik szeroko rozumianego Wschodu. Z wykształcenia wschodoznawca i socjolog, z pasji i zawodu fotograf, laureat polskich i światowych nagród fotograficznych. Zimą przejechał rowerem Grenlandię i zamarznięte jezioro Bajkał. W 2016 roku wspinał się na drugi najwyższy niezdobyty szczyt świata. Autor książki „Po Bajkale”, stały współpracownik magazynów i portali podróżniczych. Zawodowy storyteller i pilot wycieczek, alpinista. Rowerem, autostopem, konno i samochodem przejechał ponad 60 krajów. W podróżach szuka prawdy, dobra i piękna.

Pan Jakub opowiadał uczniom klas IV o tym, jak żyją dzieci na innych kontynentach, w dalekich krajach i próbował wyjaśnić, dlaczego jest często tak różne od znanego dzieciom w Polsce. Zaś klasy V mogły wysłuchać opowieści o jego zimowej, rowerowej podróży po jeziorze Bajkał…

Co tu dużo mówić. Zachęcamy do lektury przekazanej przez samego Pana Jakuba:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pokaz: Bajkał Ice Trip

Opowieść o mrożącej krew w żyłach wyprawie rowerowej po zamarzniętym jeziorze Bajkał. Występują: duchy, huraganowe wichry, pękające kierownice, przypadkowi mordercy, UFO i szalone krowy. Wszystko kręci się wokół Świętego Morza Syberii, zniewalającego pięknem i ogromem. Podczas pokazu dowiemy się wiele o ludziach - zarówno o polskich zesłańcach na Syberii, jak i współczesnych podróżnikach.  Wszystko okraszone potężną dawką niesamowitych zdjęć.

Pokaz: Bajkał - święte morze Syberii

Opowieść o życiu na Syberii i mrożącej krew w żyłach wyprawie rowerowej po zamarzniętym jeziorze Bajkał. Czy dalekie rubieże Rosji to naprawdę “przeklęta ziemia?” Czym zajmowali się Polacy zesłani w okolice Bajkału? Co się z nimi stało? Jak wygląda syberyjska przyroda i czy naprawdę w tajdze mieszkają duchy? Wszystko okraszone potężną dawką niesamowitych zdjęć.

Bajkał – opis w prasie:

W marcu 2013 dwójka śmiałków pokonała ponad 900 km rowerami po zamarzniętym najgłębszym jeziorze świata. Walczyli z zabójczymi mrozami, powalającymi wiatrami, głębokim śniegiem i własnymi słabościami.

Jakub Rybicki i Paweł Wicher wyruszyli 2 marca z Niżnieangarska – najbardziej na północ wysuniętego punktu jeziora - by po 3 tygodniach stanąć na jego południowym krańcu – w Kułtuku. W sumie przejechali ok. 950 km, z czego kilkadziesiąt kilometrów po prostu przepchali. Temperatury, z jakimi przyszło się im zmierzyć wahały się od – 35 stopni w nocy do ok. – 15 w dzień.

Bajkału nie da się przejechać w lecie, z tego prostego względu, że nie ma tam dróg – opowiadają podróżnicy. Zdecydowaliśmy się na marzec, bo mrozy są wtedy już lżejsze, a lód wciąż ma grubość ok. 1 metra -  mogą po nim bez obaw jeździć ciężarówki. Wybór środku transportu też był prosty – od kilku lat podróżujemy rowerami, a Rosję upodobaliśmy sobie szczególnie. Parę lat temu powołaliśmy do życia projekt „Rowerowa Rosja”, a podróż po Bajkale jest jego logiczną kontynuacją.

Zima na Syberii ma sporo zalet – śpią niedźwiedzie i kleszcze – największe zagrożenia dla człowieka. Jest mniej turystów, a powietrze bardziej przejrzyste. Na Bajkale jest więcej słonecznych dni niż na Krymie, a widoki są przecudne. Jezioro jest otoczone ze wszystkich stron górami, z najwyższą, górą Czerskiego o wysokości 2588 m. n.p.m.. Lód jest gruby i krystalicznie czysty – warunki wręcz idealne do jazdy. Niestety, według miejscowych zima 2013 była najbardziej śnieżna od niepamiętnych czasów. Podróżnikom dokuczały również huragany, okazjonalne trzęsienia ziemi i usterki techniczne, takie jak łamiące się kierownice czy koła. Mimo tych przeciwności po trzech tygodniach wyprawa zakończyła się sukcesem, bez konieczności amputacji odmrożonych kończyn.

O wyprawie i życiu na Syberii mówi książka “Po Bajkale”, wydana nakładem wydawnictwa Świat Książki, wyróżniona w Nagrodach Magellana w kategorii “książka podróżnicza”.

Ważniejsze wyprawy:

2016 - Labuche Kang III (7250 m. n.p.m.)- próba wejścia na drugi najwyższy niezdobyty szczyt świata.

2016 - zamarznięta Grenlandia na rowerze

2016 - Kuba na rowerze

2015 - Irak - obozy dla uchodźców

2013 - Chiny, Kuksay Peak 7184m - pierwsze polskie wejście

2013 - Bajkał Ice Trip - wyprawa rowerowa po zamarzniętym Bajkale

2012 - Tour de Azja - autostopem przez Azję Centralną, Iran i Irak

2011 - Rowerowa podróż do Murmańska za krąg polarny

2010 - Afganistan, pierwsza polska wyprawa na Noszak (7492m) od czasów radzieckiej inwazji na Afganistan, następnie półtoramiesięczna podróż po najdalszych zakątkach tego kraju.

2009 - Śladami prawosławia. 3 tys. km rowerem do Aten

2008 – samotnie rowerem znad Bajkału do Mongolii

2007 - samochodem do Kazachstanu

2007 - rowerem na Bałkany

2006 - rowerem do Estonii


Cóż, pozostaje nam tylko bardzo podziękować za przemiłe chwile, w których Pan Jakub podzielił się z nami swoimi doświadczeniami i życzyć naszemu Gościowi cudownych przygód w kolejnych podróżach.

 

„Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę”
św. Augustyn