13 czerwiec

poniedziałek, 13 czerwca 2022 Anna Małłek Aktualności szkoły

Wielki powrót Erasmusa

 

Krótko przed początkiem pandemii uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Suchym Lesie uczestniczyli w międzynarodowym spotkaniu w Chorwacji w ramach projektu A school of democracy – we know our rights and duties programu Erasmus+. Restrykcje covidowe objęły wiele obszarów życia szkolnego, w tym zagraniczne wyjazdy edukacyjne. Projekt został „zamrożony” na dwa lata, a pierwsze spotkanie po tak długiej przerwie odbyło się w marcu 2022 r. poprzez platformę Teams. Był to czas łagodzenia lub znoszenia wielu obostrzeń nie tylko u nas, ale także w państwach szkół partnerskich – w Chorwacji, Portugalii i we Włoszech. Jakże wielka była radość uczniów, gdy okazało się, że następne dwa spotkania odbędą się zgodnie z pierwotnym planem, czyli w szkołach w Bradze (Portugalia) i Bagherii (Włochy).

Do Portugalii przylecieliśmy 24 kwietnia, w przeddzień święta narodowego tego kraju. Wydarzenia, zapisane w historii jako "rewolucja goździków", doprowadziły do obalenia dyktatury Marcela Caetana, demokratyzacji życia publicznego, a także przywrócenia swobód obywatelskich i politycznych. W 48. rocznicę wystąpień przeciwko reżimowi międzynarodowa grupa uczniów udała się do Porto, aby poznać zabytki tego niezwykłego miasta i wspólnie z rówieśnikami z Portugalii przyglądać się obchodom święta demokracji. W szkole w Bradze obejrzeliśmy wystawę i przedstawienie, którego osnową były wydarzenia sprzed 48 lat. Następnego dnia przystąpiliśmy do pracy w międzynarodowych grupach. Jednym z głównych zadań spotkania było zaprojektowanie otoczenia swojej szkoły w taki sposób, aby spędzanie przerw było przyjemniejsze, a wyposażenie szkolnego boiska spełniało oczekiwania uczniów. Wykorzystując odpowiedni program, uczniowie stworzyli 12 projektów – po trzy dla każdej szkoły, a następnie wybrali najlepsze. Projekt portugalski posłużył jako załącznik do petycji, którą skierowano do mera Bragi. Wizyta w ratuszu była okazją do jej wręczenia. W ten sposób uczniowie poznali jedno z narzędzi, którym posługuje się społeczeństwo obywatelskie.

Si, Sicily. Zaledwie po czterech tygodniach druga grupa uczniów poleciała na Sycylię, gdzie początek spotkania również przypadł na dzień bardzo ważny dla życia publicznego Włoch. Jadąc z lotniska w Palermo do Bagherii, nie zdawaliśmy sobie sprawy z faktu, iż właśnie na tej drodze 23 maja 1992 roku zginął w zamachu bombowym Giovanni Falcone - włoski sędzia, który walczył z mafią. W tym dniu szczególnie mieszkańcy Sycylii składają hołd ofiarom tego i innych zamachów, gdyż wraz z Giovannim Falkone zginęły osoby z jego otoczenia, a w niecałe dwa miesiące później, 19 lipca 1992 roku w ataku bombowym w Palermo zginął przyjaciel i współpracownik Falcone w walce z mafią, sędzia Paolo Borsellino. O tych wydarzeniach mówiły prezentacje uczniów z włoskiej szkoły, zakończone niezwykle wymownym zdaniem: „Mafia zabija – milczenie też”. Kolejne dni spotkania wypełnione były realizowaniem zadań czwartej fazy projektu, wśród których najważniejszym była nauka trudnej sztuki debatowania. Uczniowie pracowali w międzynarodowych grupach, analizując elementy debaty, dobór słów i zwrotów, wybierając temat i decydując się na zabranie głosu w debacie – oczywiście po angielsku. Nagrania zostaną umieszczone na stronie internetowej projektu. Włoscy uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w debacie z merem Baghreii w sprawie uruchomienia stołówki w ich szkole. Poza zajęciami zaplanowanymi w projekcie był czas na zwiedzanie, spacer nad morzem i zabawę. Udało się też ustalić termin dodatkowego spotkania w Suchym Lesie – jako uzupełnienia wcześniejszych działań online. Postaramy się, aby goście z partnerskich szkół tak samo dobrze wspominali naszą miejscowość, jak my wspominamy ich piękne miasteczka.



koordynator projektu
Anna Małłek