28 marzec

wtorek, 28 marca 2017 Małgorzata Bundyra Warańska Aktualności szkoły

Dzień Teatru

Teatr jest po to, by wszystko było inne niż dotąd…

Ta drabina to schody do nieba,
a ta miska pod schodami to księżyc.
Tamten miecz to zwyczajny pogrzebacz,
a z garnków są hełmy rycerzy.
Ale kto w te czary nie uwierzy?
To jest teatr.
A teatr jest po to,
żeby wszystko było inne niż dotąd.
Żeby iść do domu w zamyśleniu,
w zachwycie.
I już zawsze w misce księżyc widzieć.
                                                                Joanna Kulmowa

Niezwykłe znaki na niebie i ziemi od kilku dni głosiły, że w naszej szkole wydarzy się coś niesamowitego. W auli ustawiono piękną wystawę z maskami teatralnymi, ustawiono symboliczną scenę, a w pokoju nauczycielskim … wrzało.

Uczniowie, którzy w poniedziałek 27 marca 2017 rozpoczynali naukę o ósmej rano w Gimnazjum w Suchym Lesie ze zdziwienia przecierali wręcz oczy. Okazało się ,że nauczyciele nie udali się po dzwonku, jak zwykle, na lekcje, tylko tanecznym korowodem, w takt muzyki barokowej, poruszali się korytarzami szkoły. Na dodatek każdy z nich wyglądał inaczej, był Napoleon, Papkin, królowa Bona z całą świtą, satyr, cyganka, szlachta, także piękne damy dworu. Sucholescy pedagodzy kolejny już raz postanowili tak uczcić obchodzony tego dnia Dzień Teatru.

Poniedziałkowe lekcje były wyjątkowe – z przyjemnością obserwowało się Panie od chemii i geografii w pięknych kreacjach z lat 20., Dyrektora w roli Napoleona czy panią od języka hiszpańskiego w roli … oczywiście pięknej Hiszpanki.

Język polski rozjaśnił każdemu, kto jeszcze nie wiedział, co jest grane, że to Dzień Teatru. Na tych lekcjach uczniowie rozmawiali nie bez powodu o Dionizosie i wybrali się w wirtualną podróż do Grecji, aby przypomnieć sobie, gdzie i w jaki sposób narodził się teatr.

Uczniowie z klasy II przygotowali wspaniałą niespodziankę. W każdej klasie odegrali krótką scenkę teatralną pod hasłem STOP PRZEMOCY. Młodzi aktorzy wykazali się dużym zaangażowaniem i pomysłowością, a przede wszystkim zaprezentowali swoje sceniczne talenty. Przedstawienia bardzo podobały się widzom, a, co najważniejsze uświadomiły, że AGRESJA RODZI AGRESJĘ.

Podczas przerwy obiadowej przewidziany był gwóźdź programu. Nauczyciele, tym razem w rytmie poloneza, ustawili się na scenie w auli. Słowa Dyrektora-Napoleona rozpoczęły występ „Uwaga, uwaga, przeszedł, koma trzy…

Pedagodzy pięknie wyrecytowali fragmenty wierszy i dramatów, które łączyły się w pewną – uchwytną tylko dla wytrawnych słuchaczy i miłośników poezji – całość.
Furorę zrobili przede wszystkim Panowie – Pan Ogórkiewicz – stawiający pytanie za samym Gałczyńskim „Dlaczego ogórek nie śpiewa?”; Pan Huszał w roli Papkina, starającego się o rękę Klary, Pan Kordylasiński z fragmentem „Reduty Ordona” czy wreszcie sam Dyrektor Krajewski, dający popis recytacji opisu dworu z „Pana Tadeusza” (z pamięci).

Organizatorkami tak wyjątkowych obchodów Dnia Teatru okazały się być polonistki, Panie Małgorzata Bundyra-Warańska i Justyna Rudomina. Ogromne wsparcie pedagogiczne otrzymały natomiast od Pani pedagog Izabelli Pietras-Olszewskiej, zaś wsparcia artystycznego użyczyła Pani Agnieszka Zwierzchowska – nauczycielka sztuki.

Zarówno pomysł strojów teatralnych, jak i krótkie scenki odgrywane podczas lekcji, a przede wszystkim wspaniały występ całego grona pedagogicznego, wywarły na uczniach ogromne wrażenie. Okazało się, że nauczyciele potrafią, nie pierwszy już raz, stworzyć niepowtarzalną atmosferę i pokazać uczniom, że sami są zgranym gronem, które nie zawsze musi być poważne i wymagające. Fascynujące było to, że w tym wyjątkowym dniu każdy mógł wziąć udział i poczuć się częścią teatru. Był to czas, kiedy można było na chwilę odbiec od rzeczywistości i przenieść się do zupełnie innego świata. Z całą pewnością nikt nie pozostał obojętny tego dnia na … teatr i od tego dnia wszystko będzie inne niż dotąd. Świadczą o tym choćby następujące, wybrane z wielu, opinie uczniów:

Uważam, że Dzień Teatru w naszej szkole był bardzo ciekawy. Pierwszy raz widziałam pokaz nauczycieli tańczących poloneza i jestem pewna, że po ukończeniu tej szkoły w żadnej innej nie będzie nauczycieli tak odważnych i z dystansem do swojej pracy. Bardzo podobały mi się przebrania i i recytowane fragmenty z literatury.

Kinga Dachtera, kl. IIIh

Bardzo fajny pomysł!

Kajetan Wachowski, kl. IIIf

Dzień teatru w tym roku był bardzo wyjątkowy. Najbardziej podobało mi się recytowanie wierszy przez nauczycieli. Ten dzień zapamiętam do końca życia.

Kacper Chrząszcz, kl. IIIh