17 maj

wtorek, 17 maja 2022 Justyna Rudomina, Monika Jabłuszewska Aktualności biblioteki

Biblioteczny świat w jednym miejscu, czyli XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

 

Za nami XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek! Tych kilka bibliotecznych dni wypełniła wzmożona praca, ale także wiele zabawy. Było twórczo, oryginalnie i radośnie.

W tym roku zależało nam na zupełnie innych przedsięwzięciach, autorskich, nietypowo przygotowanych, miałyśmy też ochotę na odrobinę teatru. I tak oto narodziły się dwa niezwykłe działania:

👉JESTEM ORYGINAŁEM - w tym projekcie wykorzystałyśmy podwójne znaczenie słowa "oryginał" i skupiłyśmy się na dwóch istotnych działaniach:

  • Przy pomocy naszych finalistów i laureatów konkursów przedmiotowych z języków obcych zaprezentowałyśmy dzieciom i młodzieży fragmenty dzieł literackich w oryginalnych językach. Idealnie wpisała się w ten projekt obecność uczniów z Ukrainy - utwór po ukraińsku również pojawił się w naszym zestawieniu: uczennica naszej szkoły Iryna przeczytała nam piękną opowieść dla dzieci pt. „101 latarni morskich”. Podczas Tygodnia Bibliotek mogliśmy także wysłuchać po hiszpańsku „Don Kichota” (lektorkami były nagrodzone w konkursie wojewódzkim uczennice), fragment „Dziennika cwaniaczka” (czytany przez Nadię, laureatkę Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego), fragment „Pinokia” po włosku, który zaprezentowała Laura oraz urywek książki dla dzieci autorstwa Janoscha, odczytany po niemiecku przez Tymona. Do filmów, które codziennie ukazywały się na bibliotecznym kanale YouTube, przygotowałyśmy napisy, które pozwoliły zrozumieć wszystkim treść prezentowanych dzieł. Warto zaznaczyć, że to działanie niosło ze sobą dodatkowe cele: promocję sukcesów uczniowskich oraz zachęcenie uczniów do nauki języków obcych.

  • Swoimi działaniami chciałyśmy także pokazać uczniom, że świat wokół nich jest interesujący, ponieważ jest różny, że "inność" niesie z sobą siłę i piękno. Panie z pomocy psychologiczno-pedagogicznej zaprezentowały uczniom fragmenty trzech książek, które pozwalają to zrozumieć. W roli głównej wystąpiły naprawdę świetne tytuły: „Inny niż wszyscy”, „Wyspa mojej siostry” oraz „Kosmita” odczytane przez panią Ewelinę, doradcę zawodowego, panią Małgorzatę, szkolnego pedagoga oraz panią Annę, nauczyciela wspomagającego.

👉NA CZACIE Z ADAMEM - "Czaty" Adama Mickiewicza na nowo odczytane? Dlaczego nie? A co jeśli uczniowie przedstawią inscenizację, ale głosu użyczą aktorom... nauczyciele? Z dyrektorem na czele! Z takim dubbingiem to się musi udać!

"Czaty" to piękna Mickiewiczowska ballada (z którą wiążą się nasze osobiste wspomnienia) i od jakiegoś czasu miałyśmy ochotę się z nią zmierzyć. Tydzień Bibliotek okazał się idealnym momentem na to przedsięwzięcie, a  w tegoroczne hasło "Biblioteka - świat w jednym miejscu" nasz pomysł wpisał się idealnie. Zależało nam także na tym, by połączyć przestrzenie czasowe. Tak oto powstały nowe "Czaty", pięknie wybrzmiewające podwójnym znaczeniem: Wojewoda ze swym pomocnikiem czatują w krzakach, a niewiasta "dzierży swego smartfona" i czatuje z ukochanym. 

Świat przeszły i teraźniejszy w jednym miejscu. Trwa.

Do naszego spektaklu powstała piękna zapowiedź, a także film.

👉KSIĄŻKOWE HITY To jedyna „powtórzona” akcja w naszym zestawie na Tydzień Bibliotek. Wracamy do niej, ponieważ nasi czytelnicy bardzo ją lubią, wręcz o nią dopytują. Dlaczego? Dzięki niej mają realny wpływ na nowości, które trafiają do biblioteki. Samo działanie jest proste – to najzwyklejsze głosowanie na ulubioną książkę, ale zwycięskie tytuły zostają zakupione do biblioteki!

Prawdę mówiąc, w tegoroczne hasło "Biblioteka - świat w jednym miejscu" wpisałyśmy się trochę przypadkowo, bo cała akcja planowana była przez nas starannie już wczesną jesienią, a wówczas nie wiedziałyśmy, jak będzie brzmiało motto na 2022 rok.

Ale jak wiemy, przypadki nie istnieją, tak po prostu miało być! 😉

 

 

Justyna Rudomina i Monika Jabłuszewska

panie z biblioteki

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Suchym Lesie

Wszystkie filmy Tygodnia Bibliotek (i nie tylko) można obejrzeć na kanale YouTube – dostęp pod linkiem https://tiny.pl/96d2c